Almanya rekor sayıda yeni Covid-19 vakası bildirdi

Almanya’nın hastalık kontrol ajansı Perşembe günü, pandeminin patlak vermesinden bu yana en yüksek sayıda yeni koronavirüs enfeksiyonu bildirdi.

Robert Koch Enstitüsü veya RKI, bir hafta önce günlük 28.037 vakadan son 24 saat içinde 33.949 yeni vaka kaydedildiğini söyledi. Önceki rekor 18 Aralık 2020’de 33.777 yeni vakaydı.

Ülkenin federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri yeniden dolmaya başlarken, virüsün kışın yayılmasını nasıl sınırlayacağını görüşmek üzere 16 eyalet sağlık bakanıyla görüşmeye hazırlanırken tüm zamanların en yüksek seviyesi geldi. ve çocuklar arasındaki enfeksiyonlar hızla artıyor.

Perşembe günü, RKI bir hafta önce 126’dan 165 ölüm bildirdi. Almanya’da COVID-19 enfeksiyonundan hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 96.192’ye yükseldi.

Üst düzey sağlık yetkilileri, henüz aşılanmamış olan Alman sakinlerine defalarca aşı olmaları için çağrıda bulundular, ancak Spahn Çarşamba günü yaptığı açıklamada, birçok kişinin ikna edilemeyeceğini kabul etti.

Resmi rakamlar, Almanya’nın 83 milyonluk nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin ilk aşı turunu tamamladığını gösteriyor. 3,2 milyonu 60 yaş üstü olmak üzere, 12 yaş ve üzeri yaklaşık 16,2 milyon insan aşılanmamış durumda.

Yetkililer Ağustos ayında 60 yaş üstü ve huzurevi sakinleri ve personeline destekleyici aşılar yapılması konusunda anlaşmaya varmasına rağmen, şu ana kadar sadece 2 milyonun biraz üzerinde aşı yapıldı.

Almanya, bazı Avrupalı ​​meslektaşlarının aksine hiçbir meslek grubu için koronavirüs aşısını zorunlu hale getirmedi. Ancak bölgesel hükümetler, aşılanmış, yakın zamanda iyileşmiş veya test edilmiş kişilerin bazı kapalı mekan etkinliklerine ve tesislerine erişimini sınırlıyor ve bazıları bu kuralları sıkılaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.