Bilim adamları, COVID-19 semptomlarını potansiyel olarak hafifletebilecek yeni bir bileşik buldu

Araştırmacılar, akciğer fonksiyonunu artırabilecek ve ardından Covid-19 semptomlarını azaltabilecek yeni bir bileşik bulunduğunu söyledi.

Bilim adamları, laboratuvarda ve hayvanlarda COVID-19 enfeksiyonunun semptomlarını hafifletme potansiyeli gösteren bir bileşik belirlediler.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı’ndan (PNNL) ve Kuzey Carolina Üniversitesi’nden (UNC) oluşan ekip, bir koronavirüsün neden olduğu Orta Doğu Solunum Sendromu’na neden olan virüsü inceledi.

MERS, COVID-19’dan çok daha az yaygın, ancak çok daha ölümcül.

MBio dergisinde yayınlanan çalışma, enfeksiyondan sonra meydana gelen proteinler, moleküler haberciler ve diğer sinyallerin laboratuvarında on binlerce ölçümü analiz etti.

Araştırmacılar, vücudun kalite kontrol mekanizmasının bir parçası olan ve bir koronavirüs enfeksiyonundan zarar görmede merkezi bir rol oynayan moleküler bir süreci saptadılar.

Daha sonra geniş bir bileşik veri tabanını araştırdılar ve laboratuvarda insan dokusunda virüs üremesini durduran AMG PERK 44 olarak bilinen birini belirlediler.

Ekip ayrıca, bileşiğin virüs bulaşmış farelerde güçlü bir etkiye sahip olduğunu buldu. Bileşik, araştırmacılara göre, özellikle erkek farelerde, farelerde akciğer fonksiyonunu artırdı ve akciğer hasarını ve kilo kaybını azalttı.

PNNL’den makalenin ilk iki yazarından biri olan virolog Amy Sims, “Bu tür çalışmalar, ölümcül solunum virüslerinin nasıl çalıştığı, yaptıklarını nasıl yaptıkları, neden akciğerin belirli bölgelerine saldırdıkları ve diğerlerine saldırmadıkları hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı oluyor” dedi. , Hugh Mitchell ile birlikte.

Bilim adamları, şu anda bir ilaç olarak kullanılmadığından, bileşiğin hastalara yardımcı olup olmayacağını bilmek için çok erken olduğunu kaydetti. Çalışmanın sonuçları, solunum yolu hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha geniş bir çabanın parçası olarak en faydalı olduğunu eklediler.

UNC’den Ralph Baric, “Koronavirüs enfeksiyonları karmaşık hastalık fenotiplerine neden oluyor ve hangi konakçı yollarının ciddi, yaşamı tehdit eden sonuçların gelişimine katkıda bulunduğunu çözmek için yeni stratejilere ihtiyaç var” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.