Birleşmiş Milletler: Üç milyon insan daha kıtlığın eşiğinde

BM Dünya Gıda Programı (WFP), kıtlığın eşiğindeki insan sayısının bir yıl içinde üç milyon arttığı konusunda uyardı. Bu yılın başlarında dünya çapında 42 milyon insan vardı, şimdi 43 ülkede 45 milyon var. 2019’da 27 milyon insan kıtlık tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Kısa bir süre içindeki keskin artış, büyük ölçüde Taliban’ın iktidara gelmesinden sonra Afganistan’daki kötüleşen durumdan kaynaklanmaktadır. WFP orada yaklaşık 23 milyon kişiye gıda yardımı sağlıyor.

Etiyopya, Haiti, Somali, Angola, Kenya ve Burundi’de de gıda yardımına ihtiyacı olan insan sayısı artıyor. WFP’ye göre, çatışma, iklim değişikliği ve Covid-19, artışın başlıca nedenleri.

WFP direktörü David Beasley, “Yakıt fiyatları yükseliyor, gıda fiyatları fırlıyor, gübre daha pahalı. Bütün bunlar Afganistan’da olduğu gibi yeni krizlere yol açıyor, ama aynı zamanda Yemen ve Suriye’deki gibi uzun süreli acil durumları daha da kötüleştiriyor” dedi.

6 milyar euro

WFP’ye göre, kıtlığa karşı küresel mücadelenin yaklaşık 6 milyar avro gerektirdiği tahmin ediliyor. Bu yılın başlarında, maliyetlerin 5,7 milyar avro olduğu tahmin ediliyordu.

“İnsani yardımın maliyeti katlanarak arttıkça, dünyanın dört bir yanındaki açlığı artık uzak tutamayan ailelere ulaşmak için daha fazla kaynağa ihtiyacımız var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.