Blue Origin, NASA’nın SpaceX ile yaptığı aya iniş sözleşmesi nedeniyle davayı kaybetti

ABD haber kanalı CNBC Perşembe günü bildirdiğine göre, multimilyarder Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, NASA’nın SpaceX ile yaptığı aya iniş sözleşmesi konusundaki davasını kaybetti .

Nisan ayında NASA, aya iniş aracını inşa etmek için yalnızca SpaceX ile sözleşme yapmaya karar verdi. Blue Origin bu karara katılmadı ve federal mahkemeye gitti. Yani Bezos’un uzay şirketi ile anlaşamadı.

Bezos, havacılık ve savunma şirketleri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Draper ile birlikte sözleşmeyi kazanmak istedi. O kadar SpaceX için bu daha önceki kararın böylece NASA üzerindeki baskıyı yoğunlaştırmak için ABD hükümeti bekçi GAO tarafından ümit opt içinde çekecek. Ancak makam, temmuz ayındaki şikayeti reddetmişti .

GAO’ya göre, NASA seçim yapmakta özgür, çünkü uzay ajansının görev için önceden düşündüğünden daha az bütçesi var. Bu nedenle NASA, iş adamı Elon Musk’tan SpaceX ile 2,9 milyar dolarlık (2,4 milyar avroyu dönüştüren) özel bir sözleşme imzaladı.

Blue Origin, CNBC’ye yaptığı açıklamada , davanın “ihale sürecindeki önemli sorunları ortaya çıkardığını” söyledi. Uzay şirketi, “Astronotları güvenli bir şekilde geri döndürmek, tarafsız bir tedarik süreci gerektiriyor” dedi.

Dava, NASA ve SpaceX’i Ağustos ayında Ay’a iniş aracının yapımını askıya almaya zorladı . NASA, inşaata devam edeceğini duyurdu.

SpaceX henüz karar hakkında yorum yapmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.