Çin, artan Covid-19 salgını ortasında yerel turizme katı kısıtlamalar getiriyor

Çin, Pekin Kış Olimpiyatları’na 100 günden daha az bir süre kala artan Covid-19 salgınının ortasında vatandaşlarına acil olmayan ve zorunlu olmayan nedenlerle yurt dışına çıkmama konusunda rehberlik edecek. Kara limanlarında uçuşlar, gemiler ve kargo üzerindeki kontroller sıkı bir şekilde uygulanacaktır.

Çin , Kovid-19 vakalarının yurt dışından girmesi riskini azaltmak için uluslararası giriş limanlarında yüksek teyakkuzda ve Pekin Kış Olimpiyatları’na 100 günden daha kısa bir süre kala artan bir salgın nedeniyle ülke içindeki kısıtlamaları artırdı .

Ulusal Göç İdaresi (NIA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, vatandaşlara acil ve zorunlu olmayan nedenlerle yurt dışına çıkmama konusunda rehberlik etmeye devam edeceğini söyledi.

Geçen yılın başından bu yana Çinli gezginlerde yaşanan dramatik düşüş, küresel turizm pazarında yıllık 255 milyar dolarlık bir harcama boşluğu bıraktı.

Çin göçmenlik dairesi ayrıca, Kış Olimpiyatlarına katılan kişilerin Çin’e giriş ve çıkışlarına yönelik Kovid-19 kısıtlamalarını katı bir şekilde uygulama sözü verdi.

Devlet televizyonuna göre, Pekin organizasyon komitesinden bir yetkiliye atıfta bulunarak, Çin, Kış Olimpiyatları için denizaşırı ülkelerden gelen insanlar arasında salgın olmamasını sağlamayı hedefliyor.

Yetkililer, önümüzdeki hafta Komünist Partinin üst düzey üyelerinin büyük bir toplantısı öncesinde başkentte Covid-19 kaldırımlarını da sıkılaştırdı.

Ekim ayının ortasından bu yana, Çin’de yerel olarak bulaşan 700’den fazla doğrulanmış semptomlarla vaka bildirilmiştir. Rakam diğer ülkelerdeki enfeksiyonlarla karşılaştırıldığında bir damla olsa da, Pekin’in sıfır tolerans politikası kapsamında yerel turizme ve seyahate yönelik artan bir kısıtlama dalgasına yol açtı.

Mevcut salgında, enfeksiyonlu il bölgelerinin sayısı, bu yıl diğer yerel alevlenmelerden daha fazla 19’a yükseldi.

Göçmenlik dairesi, uçuşlar, gemiler ve kara limanlarındaki kargo kontrollerinin sıkı bir şekilde uygulanacağını söyledi.

TURİZM VURUŞU

Güneybatı Yunnan eyaletinde Myanmar sınırındaki uzak bir kasaba olan Ruili, çok sayıda enfeksiyonla mücadele ederek virüsün Çin’e başka yollar bulabileceği endişesini artırdı.

Yerel yetkililer, yerel ekonomideki aksamalara rağmen virüsün ülkenin diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için katı kısıtlamalar getirdi.

Ruili’deki bir ev dekorasyon malzemeleri tedarikçisi, karantina altındaki bazı müşterilerin konutlarına giremediği için bu yıl 2020’den itibaren gelirinin yaklaşık %80 oranında düştüğünü söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla Reuters’e telefonla konuşan “Ailem eskiden mali açıdan iyi durumdaydı” dedi.

“Şimdi, yemek yemek yeterince iyi.”

Ruili’deki belirli bir topluluk daha yüksek risk olarak kabul edildiğinde, Yunnan Çarşamba günü yerel seyahat acentelerinin eyalete ve eyaletten grup turları düzenlemesini yasakladı.

Doğal manzarası ve etnik kültürel çeşitliliği ile tanınan Yunnan için turizm hayati önem taşıyor ve bölge genellikle yılda yarım milyar ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

2019’da pandemiden önce Yunnan, Avustralya’nın o yıl turizmden kazandığının yaklaşık üç katı olan turizm gelirinde 1,1 trilyon yuan (172 milyar dolar) topladı.

Eyalet başkenti Kunming’deki bir otelde Ao soyadını taşıyan bir personel, Ruili’deki sporadik enfeksiyonlar nedeniyle misafir sayısının Ağustos ayından bu yana düştüğünü söyledi.

Ao, “Daha önce il dışından çok sayıda müşterimiz vardı ve şimdi müşterilerimizin çoğu Yunnan’ın diğer bölgelerinden geliyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.