Facebook tartışmalı otomatik yüz tanımayı durduruyor

Facebook, fotoğraf ve videolarda kullanıcıların yüzlerini otomatik olarak tanıyan yazılımı durduruyor. Facebook’un ana şirketi Meta, bir milyardan fazla insanın yüz profillerinin silindiğini bildirdi. Teknoloji şirketi, bu pozisyonun sona ermesini “teknoloji tarihindeki en büyük değişimlerden biri” olarak nitelendiriyor.

Teknoloji, kullanıcı gizliliğini ihlal edeceği için yıllardır tartışmalıydı. ABD’nin Illinois eyaletinde, Facebook’a bunun için dava bile açıldı. Sistemin insanları örneğin suçların fotoğraflarında yanlış tanımladığı bilinen örnekler de var. AP haber ajansı, koyu ten rengine sahip kişilerin de daha az tanınacağını yazıyor.

Instagram ve WhatsApp’ı da içeren Meta, haber ajansına “çeşitli ülkelerde artan sosyal kaygılar ve belirsiz düzenlemelerin” otomatik yüz tanımayı durdurma kararında rol oynadığını söyledi.

sessizce tanıtıldı

Avrupa’da, yüz tanıma 2011’de zımnen tanıtıldı, ancak daha sonra AB’nin baskısı altında kapatılmak zorunda kaldı. 2018’de Facebook, her kullanıcının şirketin hangi verileri kullanmasına izin verildiğini belirtmesi gereken bir gizlilik menüsü sundu . Menüdeki seçeneklerden biri, yüz tanımayı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmaktı.

Meta, yüz tanıma özelliğini, buna rıza gösteren herkes için “birkaç hafta” içinde devre dışı bırakacağını bildiriyor. Facebook’un ana şirketine göre bu, tüm günlük kullanıcıların üçte birini oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.