Nintendo, çip sıkıntısı nedeniyle daha az Switch konsolu satmayı bekliyor

Nintendo, Switch için satış hedefini ayarlamak zorunda kaldı. Japon şirket, diğer şeylerin yanı sıra çip sıkıntısıyla mücadele ediyor ve bu nedenle oyun konsolunun planlanandan daha az kopyasını üretebiliyor.

Nintendo, bu mali yılda Switch’in toplam 24 milyon birimini satmayı bekliyor. Daha önceki bir tahminde, şirket hala 25.5 milyon kopya aldı.

Düşük üretim, beklenen karı etkilemiyor gibi görünüyor. Şirket, işletme karı hedefini 500 milyar yen’e (3,8 milyar euro) bile yükseltti. Nintendo, yazılım ve ağ hizmetlerinin karlı satışlarından emin görünüyor.

Temmuz’dan Eylül’e kadar Nintendo, 3,8 milyondan fazla Switch konsolu sattı. Bu, bir çeyrek önce neredeyse 4,5 milyondu. Nintendo, özellikle Switch’in OLED varyantının üretimini artırmak için mücadele ediyor. Orijinal Switch ve daha uygun fiyatlı Switch Lite satışları düştü. Nintendo, daha pahalı yeni varyantın oyun konsolunun satışlarını 2022’ye kadar tutacağından emin.

Pazar araştırmacısı NDP’ye göre Switch, Eylül ayında 33 ay sonra ilk kez artık en çok satan konsol değildi. Nintendo, bu onuru Sony’nin PlayStation 5’ine bırakmak zorunda kaldı.

Switch, Mart 2017’de piyasaya çıktığından beri Nintendo, bunların yaklaşık 92,9 milyonunu sattı. En çok satan oyun hala Mario Kart 8 Deluxe (38,7 milyon adet), ardından Animal Crossing: New Horizon (38.5 milyon) ve Super Smash Bros. Nihai (25.7 milyon).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.