Pentagon raporu: Çin 1000’den fazla nükleer savaş başlığı üretmeye çalışıyor

Raporda ayrıca, Çin’in kara, deniz ve hava üssü nükleer dağıtım platformlarına yoğun bir şekilde yatırım yaptığı ve sayısını artırdığı ve genişlemeyi desteklemek için gerekli altyapıyı inşa ettiği belirtildi.

Pentagon’un yeni bir raporuna göre Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) nükleer cephaneliğini hızla genişletiyor ve “2030 yılına kadar 1.000’den fazla savaş başlığı üretmeyi planlıyor”. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın genel merkezi, “Çin Halk Cumhuriyeti’ni (ÇHC) 2021’de İçeren Askeri ve Güvenlik Gelişmeleri” başlıklı bir raporda, ÇHC’nin nükleer genişlemesinin hızlanan hızının ülkenin “700’e kadar nükleer güce sahip olmasını sağlayabileceğini” söyledi. 2027 yılına kadar teslim edilebilir nükleer savaş başlıkları”.

Raporda ayrıca, “ÇHC muhtemelen 2030 yılına kadar en az 1.000 savaş başlığına sahip olmayı planlıyor” ve bunun Pentagon’un geçen yılki tahminlerini önemli ölçüde geride bırakacağını da sözlerine ekledi. 2020’de ABD Savunma Bakanlığı, Çin’in 2030 yılına kadar 400 nükleer savaş başlığına sahip olacağını öngörmüştü.

Raporda ayrıca, Çin’in kara, deniz ve hava üssü nükleer dağıtım platformlarına yoğun bir şekilde yatırım yaptığı ve sayısını artırdığı ve genişlemeyi desteklemek için gerekli altyapıyı inşa ettiği belirtildi.

Pentagon raporda, “ÇHC, nükleer yetenekli bir havadan fırlatılan balistik füzenin (ALBM) geliştirilmesi ve kara ve deniz temelli nükleer yeteneklerinin iyileştirilmesiyle muhtemelen yeni bir “nükleer üçlü” kurmuştur.”

Ayrıca, ülkenin “hızlı üreme reaktörleri ve yeniden işleme tesisleri inşa ederek plütonyum üretme ve ayırma kapasitesini artırarak” nükleer genişlemesini desteklediğini bildirdi.

Pentagon raporda ayrıca, “2020’deki yeni gelişmeler, ÇHC’nin genişletilmiş silo tabanlı bir kuvvetle uyarı üzerine fırlatma (DÜŞÜK) duruşuna geçerek nükleer kuvvetlerinin barış zamanında hazır olma durumunu artırma niyetinde olduğunu ileri sürüyor” dedi. Çarşamba günü serbest bırakıldı.

Bu, ABD ile Çin arasında rekor sayıda askeri uçuş yaptığı Tayvan konusunda artan gerilimin arka planında ortaya çıkıyor ve potansiyel bir çatışma endişelerine yol açıyor. Raporlara göre Çin, kendi kendini yöneten adaya baskı uygulamak için Ekim ayında Tayvan’a 200’den fazla uçak gönderdi.

Tayvan’daki demokratik hükümeti destekleyen ABD, Çin ile aynı konuda uyarılarda bulunuyor. Çin, adayı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve Tayvan’a herhangi bir dış müdahaleyi içişlerine müdahale olarak görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.